Co zrobić przed wizytą u trychologa?

W jaki sposób odpowiednio przygotować się do wizyty u trychologa? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu pacjentów, którzy umówili się na wizytę w polecanym gabinecie. Warto pamiętać, że konsultacja trychologiczna polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz na wykonaniu trichoskopii. Dzięki takiej diagnostyce można przede wszystkim zróżnicować typy łysienia, a także zbadać różne dermatozy skórne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania pacjentów, oczekujących na pierwszą wizytę w gabinecie trychologa.

Wizyta u trychologa

Jakie badania należy wykonać przed pierwszą wizytą u trychologa?

Przed pierwszą wizytą warto wykonać badanie laboratoryjne krwi, w tym: podstawową morfologię, panel tarczycowy (TSH, FT3, FT4, aTPO i aTG), ferrytynę i żelazo. Należy jednak zaznaczyć, że badania te nie są konieczne, mogą jedynie przyspieszyć postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniej kuracji lub leczenia.

Czy przed wizytą u trychologa należy umyć włosy?

Bezpośrednio przed wizytą u trychologa nie należy myć włosów. Najrozsądniej jest umyć skórę głowy i włosy mniej więcej dobę przed wizytą, bez użycia odżywek i stylizatorów do włosów. Pozwoli to uzyskać prawidłowy i wiarygodny obraz podczas badania.

Czy można zafarbować włosy przed pierwszą wizytą u trychologa?

Włosy można zafarbować mniej więcej tydzień przed planowaną konsultacją, choć zaleca się farbowanie kosmyków dopiero po wizycie. Dzięki temu badanie skóry głowy będzie odzwierciedlać jej rzeczywisty stan. Po farbowaniu włosów na skórze mogą utrzymywać się pozostałości po produkcie, które zaburzają często prawidłowy obraz stanu głowy.

Jak przebiega badanie trychologiczne?

Badanie trychoskopem, czyli tak zwana trichoskopia polega na oglądaniu skóry głowy oraz włosów przy wykorzystaniu mikroskopu. Badanie to jest bezbolesne, obraz skóry głowy oraz struktury włosa jest widoczny dla pacjenta oraz lekarza, który na bieżąco omawia to, co widzi na ekranie.

Wizyta u trychologa wymaga krótkiego przygotowania. Przede wszystkim warto wykonać szereg podstawowych badań, które mogą przyczynić się do postawienia szybszej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Co więcej, przed badaniem nie można myć głowy przez co najmniej 24 godziny, warto również poczekać z planowanym farbowaniem włosów.

 

Co zrobić przed wizytą u trychologa?