Trycholog - co to za lekarz?

Zdrowe i mocne włosy są marzeniem bardzo wielu osób. Wypadanie pojedynczych pasm, a nawet całych kosmyków potrafi bardzo negatywnie odbić się na samopoczuciu psychicznym człowieka. Choć powszechnie uważa się, że jest to problem przede wszystkim mężczyzn, sporo kobiet również zmaga się z tą przypadłością. Jeżeli wypadanie włosów nasila się, warto umówić wizytę u trychologa. Kim jest trycholog? Czym dokładnie się zajmuje? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Trycholog – kim jest?

Trycholog to osoba, która zajmuje się szukaniem przyczyn nadmiernego wypadania włosów, a także leczeniem tej przypadłości. Ponadto, trycholog bada zmiany, pojawiające się w obrębie skóry, diagnozuje stan włosów, wykonując najczęściej badanie trychologiczne przy użyciu trichoskopu. Aby postawić jednoznaczną diagnozę, bardzo często przeprowadza wywiad z pacjentem, niekiedy zleca mu także wykonanie określonych badań laboratoryjnych krwi, dzięki którym może postawić pogłębioną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kiedy umówić wizytę u trychologa?

Wskazaniem do umówienia wizyty jest z pewnością nadmierne wypadanie włosów, które utrzymuje się przynajmniej przez kilka miesięcy. Co istotne, wizytę u trychologa warto również umówić w momencie, gdy pacjentowi dokucza świąd, pieczenie, skóra głowy zaczyna się nadmiernie łuszczyć i pojawia się łojotok. Warto nie bagatelizować tego typu objawów, gdyż im szybciej zostanie postawiona odpowiednia diagnoza, tym szybciej pacjent będzie mógł rozpocząć właściwe leczenie.

Trycholog – czym się zajmuje?

Trycholog przede wszystkim zajmuje się szukaniem przyczyny nadmiernego wypadania włosów oraz powstawania na głowie dermatoz. W tym celu najpierw przeprowadza pogłębiony wywiad z pacjentem, aby ustalić przyczyny problemu, następnie wykonuje trichoskopię. Jest to badanie cyfrowe, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć skórę głowy, a także włosy przy wykorzystaniu dużego powiększenia: 20-krotnego oraz 70-krotnego. Dzięki temu trycholog może ocenić stan skóry, a także zbadać strukturę włosa i mieszków włosowych.

W niektórych przypadkach trycholog decyduje się na wykonanie tak zwanego trichogramu. Badanie to polega na pobraniu od 50 do 100 włosów pacjenta i przekazaniu ich do laboratorium. Ocenie poddawane są korzenie oraz struktura włosa i na tej podstawie znajduje się przyczynę wypadania kosmyków.

Kamery trychologiczne

Co ciekawe, coraz częściej w gabinetach trychologów można spotkać również tak zwane kamery trychologiczne. Dzięki tym urządzeniom można z bliska przyjrzeć się włosom oraz skórze głowy. Kamerki gwarantują aż 400-krotne powiększenie. Warto również wspomnieć, że niektórzy trycholodzy decydują się na wykonanie analizy pierwiastkowej włosa. Badanie to pozwala na ocenę stanu odżywienia organizmu. Skład mineralny włosów bardzo często jest odzwierciedleniem równowagi fizjologicznej. Analiza pierwiastkowa pozwala ustalić narażenie organizmu na różnorodne toksyny, nawet w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Badanie to polega na przeanalizowaniu stanu włosów pobieranych bezpośrednio przy skórze głowy.

Trycholog to specjalista, który zajmuje się przede wszystkim badaniem stanu skóry głowy, a także diagnozowaniem przyczyn nadmiernego wypadania włosów. W tym celu przeprowadza odpowiednie badania: przy użyciu trichoskopu, specjalnej kamery lub zleca wykonanie analizy pierwiastkowej włosów oraz trichogramu. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy wdraża konkretne leczenie. Trycholog zajmuje się leczeniem popularnych schorzeń, takich jak np. leczenie plackowate, androgenowe, czy telogenowe.

Trycholog – co to za lekarz? Czym się zajmuje?