trycholog - pytania

1. Kim jest trycholog?

Trucholog to specjalista zajmujący się analizą stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz rozpoznaniem i leczeniem schorzeń związanych ze skórą głowy, takich jak: łuszczyca, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry.

2. Kiedy należy się udać do trychologa?

Z pomocy specjalisty warto skorzystać, gdy zaobserwuje się zmiany na skórze, np. zaczerwienienie, łupież, krostki, strupki, a także nadmierne wypadanie włosów. Trycholog ustali przyczyny schorzenia oraz na tej podstawie dobierze indywidualną pielęgnację.

3. Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

  1. 24 godziny przed wizytą należy nie myć włosów, nie zaleca się również w tym czasie ich farbowania,
  2. podczas mycia poprzedzającego wizytę nie powinno się stosować szamponu przeciwłupieżowego,
  3. przed wizytą nie wolno używać żadnych środków do stylizacji, takich jak suchy szampon, żel, lakier czy spray maskujący odrosty,
  4. warto spisać na kartce przyjmowane leki oraz stosowane produkty do skóry głowy i włosów,
  5. należy mieć przy sobie aktualne badanie krwi, witaminy D3, B12, TSH, żelaza, glukozy, testosteronu.

4. Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

W trakcie pierwszej wizyty, trycholog przeprowadza z pacjentem wywiad po to, by uzyskać o nim jak najwięcej informacji pomocnych w ustaleniu schorzenia. Następnie wykonuje badanie przy użyciu specjalnego urządzenia medycznego (trichoskopu), diagnozując stan włosów i skóry głowy. Specjalista zaleca również szereg badań dopasowanych do konkretnego pacjenta.

Po rozpoznaniu problemu, trycholog dobiera zabiegi, które należy przeprowadzić w gabinecie oraz kurację domową w celu uzyskania jak najlepszych efektów.

5. Przy jakich problemach trycholog jest w stanie pomóc?

Najczęstsze schorzenia skóry głowy i włosów to:

Warto mieć na uwadze to, że niektóre schorzenia są nieuleczalne, jednakże ich wczesne rozpoznanie oraz wdrożenie odpowiedniej terapii pomagają zminimalizować objawy, tym samym poprawiając jakość i komfort życia pacjentów.

6. Czym jest łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, która objawia się charakterystycznymi zmianami rumieniowo-złuszczającymi na skórze. Ponadto pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się na swędzenie, pieczenie oraz wyczuwalne grudki. Łuszczyca ma podłoże genetyczne bądź immunologiczne. Jest schorzeniem nieuleczalnym.

7. Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekła, nawracająca choroba, która charakteryzuje się intensywnym złuszczaniem naskórka. Objawy towarzyszące schorzeniu to: łuski, swędzenie nasilające się pod wpływem potu, pieczenie i zaczerwienienie. Następstwem stanu zapalnego mogą być nadżerki, nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie.

8. Jak wybrać odpowiedni szampon?

Szampon powinien być dobrany indywidualnie do rodzaju skóry głowy pacjenta, nie do włosów.

9. Jak często stosować odżywki/maski do włosów?

Maski bądź odżywki powinno się stosować po każdym myciu skóry głowy szamponem po to, by domknąć łuski włosów.

10. Jak często myć skórę głowy?

Skórę głowy powinno się myć co około 3 dni. Niewskazane jest jej codzienne mycie.

11. Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne. W celu ich ustalenia, należy przeanalizować okres czasu od momentu pojawienia się problemu pod kątem pielęgnacji, stresu, diety i stanu zdrowotnego pacjenta. Niezbędna jest także analiza skóry głowy w gabinecie trychologicznym oraz przeprowadzenie właściwych badań, w tym krwi.