atopowe zapalenie skóry leczenie

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą i nawrotową chorobą skóry nazywaną inaczej egzemą lub też wypryskiem endogennym. Jej charakterystycznym objawem jest silny świąd, a także miejscowe zaczerwienienie skóry. Schorzenie to najczęściej rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa, natomiast może dotknąć również osoby dorosłe. W jaki sposób leczyć atopowe zapalenie skóry? Jakie są przyczyny tej choroby?

AZS – co to jest

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS bardzo często występuje u osób, które mają genetyczne predyspozycje do tej choroby. W rozwoju schorzenia biorą udział również czynniki środowiskowe oraz immunologiczne. Charakterystycznym symptomem choroby są defekty naskórka, skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się też wypryski. Osoby zmagające się z AZS są najczęściej alergikami.

Przyczyny AZS

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą złożoną. Przyczyny egzemy nie zostały do dziś w pełni poznane. Uważa się, że na AZS wpływ mają mutacje w genach, które odpowiadają za czynniki uczestniczące w procesach zapalnych, a także sprzyjają rozwojowi chorób autoimmunologicznych w tym atopii.

Zaobserwowano na przykład, że u osób zmagających się z AZS filagryna, czyli białko odpowiedzialne za działanie bariery ochronnej naskórka, nie funkcjonuje w sposób prawidłowy, przez co doprowadza do nadmiernego wysuszenia skóry.

Przyczynami atopowego zapalenia skóry oprócz występowania typowych alergii mogą być także zakażenia, zbyt wysoka lub niska temperatura, wilgotność powietrza, substancje drażniące, ale także stres.

Objawy AZS

Podstawowym objawem AZS są widoczne zmiany skórne na ciele. Pojawia się zazwyczaj wysypka, mająca postać grudek z sączącą się ropą, a także rumień. Skóra staje się przesuszona, swędzi, może dochodzić do rogowacenia przymieszkowego, zwiększa się również podatność na zakażenie gronkowcem.

Leczenie i diagnostyka atopowego zapalenia skóry

Zdiagnozowanie atopowego zapalenia skóry jest dosyć łatwe. Najczęściej chorobę stwierdza się na podstawie obrazu klinicznego. Niektórzy specjaliści kierują również na szersze badania, czyli na wykonanie poziomu ogólnego i specyficznego IgE oraz na testy skórne, a także płatkowe.

Leczenie AZS jest często długotrwałe i zwykle objawowe. Ze względu na swój autoimmunologiczny charakter, choroba może towarzyszyć osobie do końca życia. Dzięki przywróceniu jednak szczelności skórze oraz zwalczaniu jej nadmiernej suchości można na bardzo długie lata wyciszyć objawy AZS i tym samym pozbyć się problemu.

Warto zdecydować się na aplikację specjalnych preparatów przeznaczonych do skóry atopowej, czyli kremów, balsamów natłuszczających. Kosmetyki te należy bardzo delikatnie wklepywać w obszary zmienione chorobowo i unikać wsmarowywania, aby nie podrażnić egzemy. Co więcej, atopowe zapalenie skóry leczy się najczęściej różnorodnymi maściami, żelami i kremami grzybobójczymi, niekiedy również antybiotykami.

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą o charakterze nawrotowym. Dolegliwość ta wiąże się często z zaburzeniami immunologicznymi oraz genetycznymi. Osoby chorujące na AZS zmagają się zwykle z uporczywym świądem oraz egzemą. Stosując jednak sprawdzone preparaty, przepisane przez lekarza, a także kremy i balsamy natłuszczające, można wyciszyć objawy tej choroby na wiele lat. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć?