Trychologia zajmuje się badaniem skóry głowy i włosów, dzięki czemu możliwe jest poznanie przyczyny ich nadmiernego przetłuszczania, wypadania czy łupieżu. W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, zaleca się jak najszybsze udanie do specjalisty, który przeprowadzi konieczne badania. Czym jest badanie trychologiczne? Jakie metody diagnostyczne wykorzystuje się najczęściej?

Badanie trychologiczne – co to takiego?

Badanie trychologiczne jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga również żadnego specjalnego przygotowania. Bardzo często wykonywane jest profilaktycznie w celu sprawdzenia kondycji włosów oraz skóry głowy.

Badanie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie wywiadu, który pomoże lekarzowi zapoznać się z aktualnym stanem zdrowia pacjenta, stosowanymi przez niego lekami, kosmetykami, dietą oraz ewentualnymi zaburzeniami hormonalnymi. Następnie trycholog może przejść do diagnozowania problemów związanych z włosami i skórą głowy.

Na czym polega badanie trychologiczne?

Badanie trychologiczne polega na powiększeniu wybranych obszarów za pomocą specjalistycznego urządzenia, po to, by móc zweryfikować dokładnie obraz z kamery. W trakcie analizy, lekarz szczególną uwagę zwraca na długość włosa, cebulki, a także skórę głowy. Najczęściej stosowanymi metodami diagnostycznymi są:

  • Trichoskopia – analiza opiera się na nieinwazyjnej technice dermoskopii bądź wideodermoskopii, która umożliwia wnikliwą obserwację naskórka, połączenia skórno-naskórkowego, skóry właściwej, łodyg włosów oraz ujść mieszków włosowych. Dzięki temu trycholog może dokładnie określić problem pacjenta oraz dobrać właściwą kurację.
  • Trichometria – to jedno z badań wspomagających analizę włosów i skóry głowy. Polega m.in. na pomiarze grubości włosa.
  • Trichodiagram analityczny – metoda polega na pobraniu próbek włosów wraz z cebulkami z różnych obszarów głowy w celu sprawdzenia ich stanu za pomocą mikroskopu. Badanie pomaga m.in. w rozpoznawaniu łysienia telogenowego, które jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.

Dodatkowe badania

Trycholog może również zalecić wykonanie serii badań laboratoryjnych takich jak:

  • Morfologia – umożliwia wykrycie chorób przyczyniających się do wypadania włosów.
  • TSH – pozwala określić poziom hormonu TSH, który jest odpowiedzialny za właściwe działanie tarczycy. Nasilone wypadanie włosów może być jednym z objawów Hashimoto.
  • Ferratyna – zbyt niski poziom ferratyny w organizmie objawia się osłabieniem i łamliwością włosów, przez co ich cykl życia wyraźnie się skraca.
  • Testosteron – nadmiar hormonu może powodować utratę włosów.
  • FT3 i FT4 – informują o tym czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Niewłaściwy poziom hormonów przyczynia się do wypadania włosów.

Podsumowanie

Przyczyn osłabienia i w konsekwencji wypadania włosów może być bardzo dużo. Są to m.in. stany zapalne, nadmierny stres, anemia czy choroby tarczycy. Badania trychologiczne zaleca się zatem każdemu, kto zauważy niepokojące objawy związane bezpośrednio ze skórą głowy czy z włosami. Warto również zapobiegać ewentualnym problemom, wdrażając odpowiednie działania wykonywane pod okiem trychologa.

Co to badanie trychologiczne?