Analiza pierwiastkowa włosów - jak wygląda?

Analiza pierwiastkowa włosów to nowoczesne badanie, które umożliwia przeprowadzenie dokładnej oceny włosa pod różnym kątem. Pomaga w rozpoznaniu określonych dolegliwości i schorzeń, na które cierpią pacjenci, stanowiąc jednocześnie jedno z najskuteczniejszych działań mających na celu zapobieganie chorobom. Na czym polega zabieg? Dla kogo jest przeznaczony?

Analiza pierwiastkowa włosów – co to takiego?

Analiza pierwiastkowa włosa jest jedną z metod diagnostyki przedobjawowej. Dzięki badaniu możliwe jest określenie stanu odżywienia organizmu na przestrzeni roku, w tym ustalenie występowania 24 biopierwiastków niezbędnych do życia oraz ewentualnych toksyn mających szkodliwy wpływ na zdrowie. Wskazanie stężenia poszczególnych substancji we włosach jest zatem kluczowe, ponieważ informuje o potencjalnych zagrożeniach i wszelkich nieprawidłowościach mogących prowadzić do licznych schorzeń.

W przeciwieństwie do tradycyjnych badań, analiza pierwiastkowa włosów pomaga w rozpoznaniu przyczyn, które spowodowały bądź spowodują w najbliższym czasie problemy zdrowotne (np. cukrzyca, miażdżyca, anemia, niedoczynność tarczycy), dzięki czemu można skutecznie im zapobiec lub zmniejszyć dolegliwości już na początkowym etapie zaawansowania. Ponadto ocena stanu odżywienia organizmu umożliwia wprowadzenie koniecznych zmian w zakresie nawyków żywieniowych czy stylu życia, które mają ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jak wygląda analiza pierwiastkowa włosów?

Analiza pierwiastkowa włosów polega na pobraniu próbki materiału do badań. Najczęściej są to włosy z głowy (mogą być farbowane pod warunkiem, że pojawił się odrost o długości 1,5-2 cm), rzadziej z klatki piersiowej czy łonowe.

Włosy obcina się przy samej skórze, następnie odmierza określoną długość (2-4 cm) od miejsca odcięcia pasma. Podczas badania wykorzystywane są jedynie kosmyki będące blisko skóry, ponieważ analiza samych końcówek nie byłaby miarodajna ze względu na dużą ilość toksyn i zniszczenie.

W ramach badania specjalista wykonuje takie pomiary, jak:

  • poziom składników mineralnych – chrom, cynk, german, fosfor, kobalt, jod, krzem, lit, magnez, miedź, mangan, potas, siarka, selen, srebro, sód, wapń, wanad, żelazo,
  • stosunek określonych pierwiastków względem siebie, np. wapń – magnez, żelazo – miedź,
  • stężenie pierwiastków toksycznych – rtęć, stront, tal, nikiel, ołów, bar, kadm, glin.

Analiza pierwiastkowa włosów – o czym mówi badanie?

Wyniki badań wskazują na zawartość składników mineralnych we włosach. Ich poziom określany jest według skali – niedobór/norma/nadmiar. Niewłaściwa ilość substancji ma ogromne znaczenie nie tylko dla właściwego funkcjonowania narządów i układów, prowadząc do wielu chorób, lecz także pogarsza stan psychiczny i komfort życia.

Ważne wyniki

Na podstawie wyników specjalista może określić typ metaboliczny konkretnego pacjenta, dzięki czemu można zastosować określone zalecenia dietetyczne w oparciu o działanie przeciwstawne lub wspierające pierwiastków (zwiększyć lub zmniejszyć przyjmowanie danego składnika). W ten sposób można również wyeliminować szkodliwe substancje, które obniżają odporność, wywołują liczne problemy skórne, trawienne, z hormonami, choroby układu krążenia, a także zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów.

Analiza pierwiastkowa włosów – jak wygląda?