Wypadanie włosów leczenie trycholog wrocław

Łysienie androgenowe jest jedną z najpopularniejszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Dotyka mniej więcej 80% mężczyzn i około 40% kobiet. Nie da się ukryć, że częstotliwość występowania tej choroby wzrasta wraz z wiekiem, chociaż może ona dotyczyć również osób młodych. Jednym z podstawowych objawów łysienia androgenowego jest tak zwane cofanie się włosów z okolicy czoła oraz tworzenie charakterystycznych zakoli. Jakie są przyczyny tej choroby, a także, w jaki sposób można ją leczyć? Zachęcamy do lektury.

Łysienie androgenowe – czym jest?

Androgenowe wypadanie włosów może mieć różnorodne przyczyny. Bardzo często są to kwestie związane z genetyką. Specyficzny układ genów powoduje, że mieszki włosowe w okolicach receptorów wrażliwych na androgeny stają się nieco słabsze i mniejsze, aż w końcu całkowicie zanikają. Proces niszczenia mieszków włosowych jest dodatkowo wzmacniany wysokim stężeniem testosteronu. Podstawowym objawem łysienia androgenowego jest przerzedzanie się włosów z przedniej części głowy, czyli tak zwane przesuwanie się linii czoła.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn łysienia androgenowego jest nadwrażliwość organizmu na DHT, czyli pochodną hormonu testosteronu. Hormon ten oddziałuje na mieszki włosowe, stopniowo doprowadzając do ich zaniku, stąd łysienie androgenowe jest chorobą, która nasila się głównie w wieku średnim. Skutkiem tego jest skrócenie fazy rozwoju włosów. Odrastające włosy stają się krótsze, cieńsze, a po pewnym czasie przestają się w ogóle pojawiać, dlatego też łysienie androgenowe jest chorobą postępującą. Pacjenci cierpiący na to schorzenie co roku zauważają, że  objętość ich włosów znacznie się zmniejsza.

Co ciekawe, przyczynami łysienia androgenowego mogą także być czynniki środowiskowe, na przykład nadmierny stres. Niestety, może on powodować napięcie skóry głowy i tym samym doprowadzić do nadwrażliwości mieszków włosowych, które negatywnie wpływają na kondycję włosa. Cebulki osłabiają się, powodując intensywne wypadanie pasm.

Jakie są objawy łysienia androgenowego?

O łysieniu androgenowym można mówić, gdy utraci się około 30% objętości włosów.

U mężczyzn przede wszystkim włosy zaczynają nadmiernie wypadać na czubku głowy, u kobiet natomiast bardzo często łysienie androgenowe polega na ogólnym przerzedzaniu się włosów na całej powierzchni skóry głowy. Jednym z objawów może być występowanie tak zwanego szerokiego przedziałka, w którym największa utrata włosów występuje na środku głowy.

Diagnostyka i leczenie

Aby rozróżnić łysienie androgenowe od innych typów łysienia, warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne krwi. Przede wszystkim należy wykonać morfologię krwi z rozmazem, zbadać poziom żelaza, OB, prolaktyny, progesteronu oraz glukozy na czczo. Nie należy zapominać także o wykonaniu tak zwanego panelu tarczycowego. Ponadto, bardzo ważne jest również poznanie poziomu stężenia hormonów, takich jak androstendion, testosteron, estradiol i DHEA-S.

Nie da się jednak ukryć, że objawy łysienia androgenowego są na tyle charakterystyczne, że przy prawidłowo wykonanych badaniach, a także po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, można postawić odpowiednią diagnozę. Warto zdecydować się jeszcze na badanie przy wykorzystaniu trichoskopu.

Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia androgenowego polega na wdrożeniu odpowiednich leków o działaniu miejscowym. Są to najczęściej środki farmakologiczne, a także specjalne płyny do aplikowania bezpośrednio na skórę głowy.

Łysienie androgenowe jest schorzeniem, które ma przede wszystkim przyczyny genetyczne.

Jego objawem jest przerzedzanie się włosów na czubku głowy, czyli tak zwane cofanie się linii czoła. W przypadku kobiet może dochodzić do przerzedzania się włosów na całej powierzchni głowy. Aby dokładnie zdiagnozować łysienie androgenowe, należy wykonać konkretne badania laboratoryjne krwi. Leczenie schorzenia polega na zażywaniu środków farmakologicznych, a także na stosowaniu preparatów, które aplikowane są bezpośrednio na skórę głowy.

Łysienie androgenowe – Co to?