Nadmierna utrata włosów, łysienie to problem wstydliwy, dotyczący nie tylko mężczyzn, ale i coraz liczniejszej grupy kobiet. Jednakże wypadanie włosów to naturalny proces, element życia włosa.

Co dzień każdy z nas traci około 100 włosów. Jeśli jednak obserwujemy większą ilość wypadających włosów, wtedy już mówimy o nadmiernym wypadaniu włosów, a to powinno niepokoić. Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku.

Cykl życia włosa obejmuje cztery fazy:
Anagen – faza wzrostu włosa, około 90% naszych włosów znajduje się w niej. Trwa kilka lat, podczas niej następuje wzrost włosa.
Katagen – faza przejściowa trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni.W tej fazie czynność wzrostu włosa zostaje zatrzymana i włos obumiera.
Telogen – faza spoczynku, w której mieszek włosa pozostaje w spoczynku aż do momentu ponownej reaktywacji cyklu. Faza trwa do czterech miesięcy. W taj fazie posiadamy około 15% naszych włosów.
Egzogen – faza uwalniania, kiedy to włos zostaje wypchnięty przez nowy.

Możliwe przyczyny wypadania włosów.

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn wypadania włosów u kobiet jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Problemy z tarczycą, jej nadczynność lub niedoczynność, nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki lub nadprodukcja hormonów męskich – androgenów, często spowodowana zespołem policystycznych jajników. Charakterystyczną cechą tego typu łysienia androgennego jest utrata włosów na szczycie głowy i w kątach czołowych.

Tutaj przeczytasz jeszcze więcej o WYPADANIU WŁOSÓW i metodach na powstrzymanie wypadaniu włosów LINK

Jakie są przyczyny wypadania włosów?